Jakich błędów unikać, by sprzęgło jak najdłużej zachowało swoją sprawność?
Młodzi kierowcy, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy, często popełniają błędy, które mogą powodować konieczność szybszej wymiany niektórych podzespołów pojazdu. Większość osób z czasem zdobywa coraz więcej doświadczenia i stara się unikać skracających żywotność samochodu pomyłek. Jeśli jednak chodzi o używanie sprzęgła, to często nawet doświadczeni kierowcy mają nawyki, które powodują konieczność szybszej wymiany tego podzespołu. Sprawdź, jakich błędów warto unikać, by oddalić w czasie konieczność przeprowadzania kosztownych napraw.
Najczęstsze błędy, które powodują zużywanie się sprzęgła
Wiele błędów popełnianych podczas prowadzenia samochodu przynosi natychmiastowe skutki. W innych przypadkach ich konsekwencje są widoczne dopiero po dłuższym czasie, gdy dochodzi do konieczności wymiany jakiegoś podzespołu. Dlatego niektóre osoby nie zdają sobie nawet sprawy, że ich nawyki powodują na przykład szybkie zużywanie się sprzęgła. Warto więc przyjrzeć się temu jakie błędy mogą najbardziej narażać na jego zniszczenie.
Bardzo często spotykanym problemem, szczególnie wśród młodych kierowców, jest ciągłe trzymanie nogi na pedale sprzęgła w trakcie jazdy. Jest to nawyk wywołany przeświadczeniem, że z tej pozycji łatwiej będzie docisnąć stopę w razie nagłej potrzeby. W rzeczywistości jednak nawet delikatne, ciągle utrzymujące się dociskanie może doprowadzić do uszkodzenia tego podzespołu. Podobnym problemem jest także jazda na półsprzęgle. Część kierowców robi to, by zabezpieczyć się przed nagłym zatrzymaniem pojazdu przy niskiej prędkości. Jazda na półsprzęgle, gdy nie jest to konieczne, to jednak nawyk, którego warto się jak najszybciej pozbyć, jeżeli zależy nam na przedłużeniu sprawności naszego pojazdu. Kolejnym bardzo destruktywnym błędem jest niepotrzebne trzymanie wciśniętego sprzęgła i wrzuconego biegu, na przykład podczas postoju na światłach.
Kiedy sprzęgło jest najbardziej narażone na zużycie?
Oczywistym jest, że sprzęgło najbardziej zużywa się wtedy, kiedy jest używane najczęściej, a dzieje się to w ruchu miejskim. W takich warunkach konieczne jest bowiem częste zatrzymywanie się i ruszanie. Tarcza sprzęgła jest wtedy najbardziej rozgrzana, co przyspiesza jej zużycie. Sprzęgło szybciej niszczy się także przy sportowej jeździe. Gwałtowne ruszanie jest bowiem dużym obciążeniem dla tego układu i może powodować konieczność jego szybszej naprawy lub wymiany.
Jak używać sprzęgła by zachowało sprawność?
Aby sprzęgło jak najdłużej zachowało swoją sprawność konieczne jest więc jego właściwe używanie. Przede wszystkim należy obchodzić się z nim delikatnie, nie należy więc za wszelką cenę ruszać jak najszybciej, gdy nie jest to konieczne. Kolejna kwestia dotyczy tego, by pedał sprzęgła wciskać tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, a nie w sytuacjach, które mają po prostu dać nam poczucie, że pojazd nie zgaśnie przy zbyt niskiej prędkości. Przestrzegając tych zasad i unikając wymienionych błędów uda się wydłużyć życie sprzęgła i znacznie oddalić w czasie konieczność wymiany tego podzespołu.