Jakie są objawy zużycia sprzęgła w samochodzie?
Sprzęgło jest częścią samochodu, która cechuje się relatywnie dużą trwałością. Niemniej jednak prędzej czy później każdy podzespół ulegnie awarii wynikającej ze zwyczajnego zużycia. Dlatego też wskazane są regularne przeglądy określające aktualny stan tarczy, łożyska i docisku. Ponadto, warto pamiętać, że zużycie sprzęgła daje pewne oznaki, które przeważnie są trudne do przeoczenia.
Problemy podczas prób przyspieszania
Problemy ze sprzęgłem najwyraźniej dają o sobie znać podczas przyspieszania, a właściwie próby zwiększenia prędkości. Problem tkwi właśnie w tym, że auto ma poważne trudności z szybszą jazdą, jednocześnie obroty silnika stale rosną. Najłatwiej spostrzec tę nieprawidłowość podczas wyjazdu pod górkę, kiedy jednostka napędowa jest bardziej obciążona, niemniej również na płaskim terenie problemy z przyspieszaniem powinny dać się zauważyć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zużyta, ślizgająca się tarcza sprzęgła.
Ponadto, problemy ze sprzęgłem ujawniają się również podczas przyspieszania od prędkości 0 km/h. Przy próbie gwałtownego ruszenia samochód nie wykazuje reakcji aż do momentu, gdy sprzęgło zostanie całkowicie puszczone. Wtedy natomiast dochodzi do szarpnięcia, którego nie sposób nie odczuć. Przy okazji warto nadmienić, że nawet jeżeli sprzęgło jest sprawne i umożliwia gwałtowne ruszanie, nie należy tego praktykować, aby uniknąć przedwczesnej konieczności wymiany podzespołu.
Podejrzany dźwięk i nieprzyjemny zapach
Poza wspomnianymi powyżej problemami podczas przyspieszania oraz ruszania, występują również inne objawy zużycia sprzęgła. Na pierwszy plan wysuwają się symptomy dźwiękowe oraz zapachowe. Jeżeli nadmiernej eksploatacji uległo łożysko sprzęgła, można się spodziewać szumu podczas wciskania sprzęgła. Niestety, czasami objaw polegający na wytwarzaniu dziwnego dźwięku przez łożysko jest mylący, gdyż występuje w przeciwnej sytuacji, a mianowicie zawsze wtedy, gdy pedał sprzęgła nie jest naciśnięty. Wciśnięcie go natomiast sprawia, że hałas znika.
Jeżeli chodzi o nieprzyjemny zapach, najczęściej pojawia się on podczas wyjazdów pod górkę lub w innych sytuacjach, gdy jednostka napędowa jest wyjątkowo mocno obciążona. Ponadto, problem może się uwydatnić także podczas ruszania. Co jest przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu w pojeździe? Przeważnie problem tkwi w okładzinie tarczy sprzęgła, która wymaga natychmiastowej wymiany.
Co robić, gdy sprzęgło jest zużyte?
Jeżeli sprzęgło daje jakiekolwiek objawy zużycia, należy interweniować jak najszybciej. Nie należy zwlekać z wizytą w warsztacie, gdyż niesprawność tego podzespołu powoduje nie tylko dyskomfort, ale również niebezpieczeństwo. Ponadto, pojawienie się u mechanika w odpowiednim momencie może przyczynić się do znacznych oszczędności. Częściowo zużyte sprzęgło zwykle można zregenerować, co jest równie skutecznym, natomiast o wiele tańszym rozwiązaniem niż wymiana tego elementu.
Nieustanne trzymanie nogi na pedale sprzęgła, zbyt gwałtowne lub zbyt wolne jego puszczanie i wiele innych złych nawyków sprawiają, iż sprzęgło nie sluży tak długo jak powinno. Chociaż prawda jest taka, że nawet przy perfekcyjnej jeździe i tak kiedyś w końcu nadchodzi czas na jego wymianę. Super artykuł, bo wiedza o tym, czy już właśnie jest ten czas z pewnością przyda się każdemu.